Розгорнута статистика реєстру ОВД до річниці набуття чинності Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”

22 грудня 2018, 00:50

Оцінка впливу на довкілля

До річниці набуття чинності Закону України “Про оцінку впливу на довкілля” (далі – Закон) команда SaveEcoBot підготувала розгорнуту статистику реєстру ОВД. Оцінка впливу на довкілля призначена для виявлення характеру, інтенсивності та ступеня небезпеки впливу будь-якого виду планованої господарської діяльності на стан довкілля і здоров'я населення. Унікальність закону в тому, що громадськість отримала реальний важіль впливу на забруднювачів через механізм обговорень та зауважень. А завдяки SaveEcoBot та даним, які він збирає, у нас з’явилася можливість бачити цілісну картину. Саме тому ми регулярно моніторимо рівень залученості громадян до ОВД, а також загальну кількість процедур в Україні.

Загальна статистика по процедурам ОВД

Отже. Всього в Україні розпочато 1795 процедур з оцінки впливу на довкілля. 480 процедур завершено або позитивним висновком, а підприємства отримали дозвіл на провадження планової діяльності, або їм було відмовлено у її провадженні рішенням про відмову. Лідерами з кількості розпочатих процедур є п’ять областей – Львівська (190 процедури), Івано-Франківська (145 процедур), Полтавська (135 процедури), Харківська (135 процедур), Дніпропетровська (120 процедур). Найменшу кількість повідомлень про планову діяльність подано у місті Києві (25 процедур), Кіровоградській (27 процедур) та Луганській (30 процедур) областях. [caption id="attachment_168" align="aligncenter" width="700"] Лідери розпочатих процедур ОВД[/caption] [caption id="attachment_169" align="aligncenter" width="700"] Найменша кількість процедур ОВД[/caption]

Участь громадськості у процедурах ОВД

Участь громадськості у процедурах досі залишається низькою. Така участь передбачена Законом на двох етапах процедури – обговоренні планованої діяльності та звіту з ОВД. Так, найбільш активними за кількістю поданих зауважень та пропозицій до планової діяльності є громадяни Дніпропетровської області (92.2%), Закарпатської області (36.9%) та Житомирської області (36.8%). А найменш активними – Харківської, Рівненської, Тернопільської областей, які взяли участь у 5.9%, 5.4%, 4.1% процедурах відповідно. А за кількістю зауважень та пропозицій до звітів з ОВД лідерами є мешканці Одеської (77.7%), Дніпропетровської (58.3%), Київської (41.6%) областей, в свою чергу мешканці Волинської, Луганської, Рівненської, Черкаської областей та міста Київа не подали жодного зауваження чи пропозиції до звітів з ОВД. Всього за рік в Україні в межах процедур ОВД проведено 406 громадських слухань, на які прийшло 5858 представників різних громад. 162 громадських слухань відбулися взагалі без участі громадськості. Мешканці Дніпропетровської, Чернігівської та Черкаської областей прийняли особисту участь в усіх громадських слуханнях.

Висновок з отриманої статистики

З отриманої статистики можна зробити декілька висновків, але наведемо тут один, який є на наш погляд головним. Участь громадськості в екологічних процесах все ще низька (всього 20% процедур ОВД отримали свої зауваження та/або пропозиції на першому етапі обговорення, та 18% на другому етапі відповідно), не дивлячись на те, що Закон відкриває багато можливостей для участі та впливу. Ситуацію треба виправляти. Ми бачимо вирішення у систематичному навчанні громадських активістів по всій країні. Статистика громадської участі підготовлена на основі даних щодо процедур ОВД, в яких є Звіти про громадське обговорення. Дані про участь громадськості не враховують процедури, які отримали рішення про відмову.